lip 17

1

Lwy to silni i zręczni łowcy: jeden z nich odwraca uwagę, a inne podchodzą ofiarę. Chociaż lup zdobywa lwica, jako pierwszy do jedzenia zabiera się samiec, a głodne lwice oraz male cierpliwie czekają. Potem przychodzi kolej na samice i lwiątka. Potem przychodzą hieny, szakale i sępy. Na Serengeti nic się nie może zmarnować. W porze deszczowej stada gnu zbierają siły na pastwiskach w południowych rejonach Serengeti. Z końcem maja nastaje susza i zmusza do podjęcia decyzji: wyruszyć na wędrówkę lub ujrzeć z głodu. Dla ponad dwóch milionów zwierząt rozpoczyna się wyścig z głodem i pragnieniem. Ogromne stada gnu, a także zebr i gazeli pędzą na zachód i północ, jak żywa rzeka. Gna je prastary instynkt i nadzieja na znalezienie trawy i wody; zaczyna się wielka migracja. Jej trasa prowadzi przez dwa kraje Afryki wschodniej: Kenię i Tanzanię. Stada gnu zmierzają ku terenom rezerwatu Masay Mara. Po wielu miesiącach, gdy ponownie spadną deszcze, powrócą na południe sawanny. Migracja zwierząt to dramatyczna podróż, w której do pokonania mają osiemset kilometrów. Pierwsze tygodnie migracji przypadają na szal godów. Samce toczą nieustanne boje o samice, a także o terytorium. W ciągu kilku tygodni dziewięćdziesiąt procent samic jest już ciężarnych. Początek drogi wiedzie stada wśród granitowych skal.

Tagi: , , , , , , ,

cze 7

Gniazda termitów pomagają nosorożcom pozbyć się swędzącego problemu.Zmiażdżone korpusy kleszczy stanowią potem część budulca termitiery. Te, które przeżyją znów szukają krwi. Są także inni amatorzy krwi nosorożców, ale na nich łatwo znaleźć sposób. Gruba warstwa błota chroni przed atakami kąśliwych owadów. Zmiękcza też wrażliwą skórę i chroni ją przed słońcem. Poza tym, w błotnej kąpieli można przespać upalne południe. Taki widok jest coraz częstszy w Afryce. Nosorożce białe, te z południa kontynentu cieszą się dobrym zdrowiem. Gdyby choroba lub kłusownicy zaatakowali jedno ze stad, gatunek i tak przetrwa gdzie indziej. Pięćdziesiąt procent nosorożców ginie w walce, więc pomagając im, nie należy stwarzać okazji do konfliktów między tymi zwierzętami. Jak widać, pomoc ta okazała się być niezbędna i pozwoliła odbudować populację, która była bliska wyginięcia. Nie jest wielką sztuką doprowadzić do zagłady z powodu zabobonów, przesądów, zachłanności, czy mody, ale sztuką jest podniesienie z upadku tego, co uprzednio zniszczyli inni. Jest to znacznie trudniejsze i bardziej pracochłonne.

Tagi: , , , , , ,

maj 10

Nosorożce można kupić już nawet na aukcjach.Mowa tu o nosorożcu białym, wycofanym z listy zagrożonych gatunków. Ten gatunek jest znacznie większą atrakcją turystyczną, niż nosorożec czarny, gdyż woli przebywać na otwartych przestrzeniach, więc łatwiej go obserwować. Wielu ludzi gotowych jest zapalić równowartość ośmiu tysięcy funtów. Nosorożce białe przyciągają turystów, ale największą wartość stanowią dla afrykańskiej przyrody. Ponad połowę swojego życia spędzają jedząc, a potrafią przeżuć pięćdziesiąt kilogramów trawy w ciągu jednego dnia. W zamian wydalają to, czego potrzebuje każdy trawnik. Łajno nosorożców zawiera częściowo przetrawione rośliny, które z kolei stanowią pożywienie dla wielu innych stworzeń, chociażby dla żuka gnojowego. Dla czapli złotawej i bąkojada dziob ego nosorożce SA wędrowną stołówką. Czapla poluje na płoszone przez nosorożca owady, a bąkojad zjada nieproszonych gości, czyli kleszcze. To krwiożercy; tną skórę niczym brzytwa. Bąkojady mają też swój udział w czyszczeniu uszu, ale są miejsca, do których nawet one nie sięgną.

Tagi: , , , , , ,

kwi 10

Dziś w południowej Afryce ludzie mogą doprowadzić do zagłady nosorożców. Kłusownicy wytępili już dziewięćdziesiąt sześć procent nosorożców czarnych. Obecnie trwa walka o ich ocalenie. Podejmuje się próby przesiedlenia nosorożców czarnych do rezerwatu Umfolozi, w którym jest już spora liczba tych zwierząt. Kiedy robi się ich nadmiar, część przetransportowuje się, by odbudować populację w innych częściach kontynentu. Zastrzyk usypiający jest niezbędny dla bezpieczeństwa, zarówno zwierząt, jak i załogi. Po okresie pól godziny, należy podać antidotum, by uniknąć komplikacji. Samochód nie wszędzie wjedzie, więc niekiedy korzysta się z transportu helikopterem. Ryzyko transportu helikopterem jest wielkie: Śmigla wytwarzają podmuch wiatru o dużej prędkości i dużo zależy od precyzji pilota, zwłaszcza, że ładunek nie może o nic zahaczyć. Jest to istna walka z czasem. Przy wykonywaniu niezbędnych czynności zwierze nie czuje bólu, gdyż róg nie jest unerwiony. Odcina się koniuszek rogu, by zwierzę nie zraniło się, a on i tak szynko odrośnie. Wszczepia się także identyfikator i nadajnik radiowy.

Zwierzęta Afryki. i nie tylko.

Tagi: , , , , , ,

kwi 1

Te roślinożerne ssaki występują obecnie wyłącznie w Afryce i w Azji.Jednak niegdyś, co najmniej trzysta ich gatunków zamieszkiwało wszystkie lądy, łącznie z wyspami brytyjskimi. Do dzisiaj można znaleźć dowody na ich obecność. Kiedy nosorożce przemierzały brytyjskie pola, region ten wyglądał zupełnie inaczej. Od pięciuset do trzystu tysięcy lat temu południowa część była jednym wielkim polem trawy. Czasami w kamieniołomach można odnaleźć ich szczątki, choć nie są one zbyt dobrze zachowane. Można jeszcze natrafić na bardzo rzadkie znaleziska w postaci doskonale zachowanych szczątków tych zwierząt. Róg nosorożca z tamtych czasów mógł mierzyć do półtora metra. Gatunek, który występował na terenie dzisiejszych wysp brytyjskich nazywał się nosorożcem włochatym. Był to gigant z epoki lodowcowej: wysoki na dwa metry i uzbrojony w wielki spłaszczony róg. Ówcześni ludzie byli przy nim bez szans i bez wątpienia unikali spotkań z tym ogromnym roślinożercą. Trudno sobie wyobrazić, aby taki olbrzym żył w czasach dzisiejszych, ale jak to bywa w naturze, jedne gatunki wymierają, inne żyją dalej.

Zwierzęta Afryki. i nie tylko.

Tagi: , , , , ,

« Poprzednie wpisy

O Serwisie

Copyright © 2010 - 2017 r, dziennikiafrykanskie.pl