cze
7
Gniazda termitów pomagają nosorożcom pozbyć się swędzącego problemu.Zmiażdżone korpusy kleszczy stanowią potem część budulca termitiery. Te, które przeżyją znów szukają krwi. Są także inni amatorzy krwi nosorożców, ale na nich łatwo znaleźć sposób. Gruba warstwa błota chroni przed atakami kąśliwych owadów. Zmiękcza też wrażliwą skórę i chroni ją przed słońcem. Poza tym, w błotnej kąpieli można przespać upalne południe. Taki widok jest coraz częstszy w Afryce. Nosorożce białe, te z południa kontynentu cieszą się dobrym zdrowiem. Gdyby choroba lub kłusownicy zaatakowali jedno ze stad, gatunek i tak przetrwa gdzie indziej. Pięćdziesiąt procent nosorożców ginie w walce, więc pomagając im, nie należy stwarzać okazji do konfliktów między tymi zwierzętami. Jak widać, pomoc ta okazała się być niezbędna i pozwoliła odbudować populację, która była bliska wyginięcia. Nie jest wielką sztuką doprowadzić do zagłady z powodu zabobonów, przesądów, zachłanności, czy mody, ale sztuką jest podniesienie z upadku tego, co uprzednio zniszczyli inni. Jest to znacznie trudniejsze i bardziej pracochłonne.
Tagi: fauna, kleszcze, kłusownicy, nosorożec, owady, pod ochroną, termity
kwi
19
Róg nosorożca na czarnym rynku jest trzy razy droższy niż złoto.Ludzie jeszcze ciągle wierzą, że róg nosorożca da im ogromną sile tych zwierząt. Obecnie wiele organizacji stara się śledzić nielegalny handel. Dżambija to jedna z przyczyn, dla których niegdyś tępiono nosorożce – trzonek z rogu nosorożca. I to dlatego zabijano dziesiątki tysięcy zwierząt. Obecnie popyt już się zmniejsza, lecz nie ze strony chińskiej medycyny. Róg nosorożca stosuje się w chińskiej medycynie do leczenia różnorakich schorzeń: od gorączki, aż po udar, ale jest to wyłącznie kwestia wiary. Badania naukowe nie potwierdziły leczniczych właściwości rogu nosorożca. Równie dobrze można rzuć własne paznokcie, zwłaszcza, że zbudowane są z tego samego. W Afryce południowej nosorożce mogą spokojnie patrzeć w przyszłość. W celu zachęcenia zwierzęcia do wejścia do zagrody w rezerwacie, używa się białej flagi. Zwierzęta te zachowują raczej spokój. Pozostają w zagrodach od czterech do sześciu tygodni. Gdyby trafiły wprost na nowe miejsce, mogłyby się bardzo poranić, próbując wydostać się z klatek.
Zwierzęta Afryki. i nie tylko.
Tagi: afryka, kłusownicy, nosorożec, ratunek, róg, zwięrzęta
kwi
10
Dziś w południowej Afryce ludzie mogą doprowadzić do zagłady nosorożców. Kłusownicy wytępili już dziewięćdziesiąt sześć procent nosorożców czarnych. Obecnie trwa walka o ich ocalenie. Podejmuje się próby przesiedlenia nosorożców czarnych do rezerwatu Umfolozi, w którym jest już spora liczba tych zwierząt. Kiedy robi się ich nadmiar, część przetransportowuje się, by odbudować populację w innych częściach kontynentu. Zastrzyk usypiający jest niezbędny dla bezpieczeństwa, zarówno zwierząt, jak i załogi. Po okresie pól godziny, należy podać antidotum, by uniknąć komplikacji. Samochód nie wszędzie wjedzie, więc niekiedy korzysta się z transportu helikopterem. Ryzyko transportu helikopterem jest wielkie: Śmigla wytwarzają podmuch wiatru o dużej prędkości i dużo zależy od precyzji pilota, zwłaszcza, że ładunek nie może o nic zahaczyć. Jest to istna walka z czasem. Przy wykonywaniu niezbędnych czynności zwierze nie czuje bólu, gdyż róg nie jest unerwiony. Odcina się koniuszek rogu, by zwierzę nie zraniło się, a on i tak szynko odrośnie. Wszczepia się także identyfikator i nadajnik radiowy.
Zwierzęta Afryki. i nie tylko.
Tagi: afryka, czarny, fauna, kłusownicy, nosorożec, ochrona, zwięrzęta