lis 2

Panthera Leo

Dodano w kategorii: Dzikie koty

Panthera Leo. Lew, powszechnie znany jako król dżungli jest mięsożernym ssakiem pochodzącym z rodziny kotowatych żyjący na otwartych równinach. Należy do pięciu najgroźniejszych zwierząt Afryki wraz ze słoniem, nosorożcem, bawołem i lampartem. Jest jedynym osobnikiem ze swojego gatunku żyjącym w grupach z własną hierarchią. Samce zajmują się podbijaniem i ochroną terenu należącego do stada oraz opieką nad innymi przedstawicielami. Do zadań samicy należy zdobywanie pożywienia oraz czuwanie nad młodymi. Władają Afryką (ich gatunek narażony jest na wyginięcie), niegdyś zamieszkiwały także terytorium Azji, Europy i obu Ameryk. Lwy preferują obszary sawann gdzie żyją ssaki kopytne oraz ziemie pokryte krzakami, powierzchnie górskie i półpustynne. Ważną rolę w życiu każdego samca odgrywa jego grzywa (samice jej nie posiadają). Wiadomo, że jest oznaką zdrowia i siły osobnika płci męskiej. Im większa tym potężniejszy jest samiec i może poszczycić się większym zainteresowaniem samic gdyż rodzaj i bujność „włosów” ma duży wpływ na wybór partnera.

Tagi: , , , ,

wrz 28

Wymarłe koty

Dodano w kategorii: Duże koty

Tygrysy szablozębne mają długą historię. Pojawiły się w oligocenie, oligocenie ostatnie z nich wymarły zaledwie 10 000 lat temu, czyli pod koniec epoki lodowcowej. Ich kości znaleziono w Europie, w Azji, w obu Amerykach i w Afryce. Cechą charakterystyczną tego zwierzęcia były ogromne kły, które wystawały im w zamkniętego pyska. U zamieszkującego Europę tygrysa kły wynosiły od 10 do 14 centymetrów, a u jego kuzyna z Ameryki dochodziła nawet do 20 centymetrów. Tygrysy szablozębne musiały bardzo szeroko otwierać pysk, by zrobić ogłoszenie ze swojej śmiercionośnej broni. Kły służyły do zabijania ofiar jednym ciosem, przeważnie w szyję, oraz do przebijania grubej skóry ssaków roślinożernych. Poza kłami dobrze rozwinięte były tylko łamacze, a pozostałe zęby zanikły prawie całkowicie. Tygrysy szablozębne, zanim same wyginęły, przyczyniły się do wymarcia wielu interesujących gatunków ssaków. To właśnie one doprowadziły do wytępienia naziemnych szczerbaków.

Tagi: , , , , ,

wrz 16

Lew

Dodano w kategorii: Koty drapieżne

Często można spotkać go na różnych flagach, herbach itp. Jest symbole odwagi i męstwa. Lew jest drugim co do wielkości „kotem ryczącym” (jednym z czterech obok tygrysa, jaguara i lamparta). Lew jest jedynym reprezentantem kotów, który tworzy zorganizowane społeczności. Poza tym, lew także jest jednym z pięciu najniebezpieczniejszych zwierząt Afryki, pozostałe to między innymi słoń i nosorożec. Tam też występuje najliczniej, choć i na tym kontynencie jego populacja jest narażona na wyginięcie (stadium pierwsze zagrożenia gatunku). Poza Afryką lew występuje praktycznie tylko w Indiach, a i tam bardzo nielicznie. Na tyle rzadko, że stan liczebności lwa w Indiach określany jest jako krytyczny, a więc możliwe, że już niedługo będzie można mówić, że lew to zwierze występujące na wolności tylko i wyłącznie w Afryce. Samiec lwa może osiągnąć wagę nawet dwustu pięćdziesięciu kilogramów. Najcięższy jednak z znanych lwów ważył o wiele więcej, bo aż trzysta siedemdziesiąt pięć kilo. Z tą różnicą, że był to lew znajdujący się w zoo, a więc i jego waga nie była miarodajna, gdyż na wolności jego aktywność wzrasta znacząco, a więc i tkanka tłuszczowa się nie odkłada, nie jest na wolności także karmiony. Poza występowaniem w stadzie, lwy odznaczają się wśród innych kotów drapieżnych także łatwością w odróżnieniu samca od samicy. Samica jest aż o połowę lżejsza od samca. Co najlepiej widoczne jednak, nie posiada bujnej grzywy tak jak samiec.

Tagi: , , , ,

wrz 2

Kotowate

Dodano w kategorii: Dzikie koty, Koty drapieżne

Kotowate to ssaki, które żywią się głównie mięsem, są więc drapieżnikami. Polują na swoją zwierzynę, do czego mają świetnie przystosowane, ostre zęby. Najlepiej rozwinięte mają kły i łamacze. Koty jako świetne drapieżniki mają oczywiście mocno rozwinięte zmysły. Najsilniej rozwinięte to zmysł wzroku i słuchu. Koty charakteryzują się ponadto krótkimi pyskami, wydłużoną budową ciała, pięciopalczastymi, zaopatrzonymi w ostre szpony przednimi łapami (szpony te koty mogą wyjmować i chować, poza Gepardem). Tylnie łapy kot ma wyposażone w cztery palce. Umaszczenia koty mają bardzo różne. Jedne gładkie, inne cętkowane, kolejne natomiast prążkowane. Sierść z reguły jest u kota gładka i miękka, a jej rozłożenie równomierne (przy czym wyjątkiem jest w tym wypadku samiec lwa). Koty słyną także z tego, że ich siatkówka jest bardzo czuła na światło, o czym przekonał się każdy kto przestraszony zobaczył w świetle latarki oczy kota, które zaczynają wtedy po prostu świecić. Koty doskonale potrafiły zaadoptować się do różnych warunków, toteż występują we wszystkich strefach klimatycznych i na wszystkich kontynentach za wyjątkiem Antarktydy oraz Australii, na której kotów pierwotnie po prostu nie było, a jako że jest bardzo oddalona od reszty kontynentów, to do dzisiaj poza kotem domowym nie znajdziemy żadnego kota dzikiego.

Tagi: , , , , , , , ,

lip 24

Krater Mgoromgoro jest jednym z niewielu miejsc, gdzie nosorożca czarnego można jeszcze spotkać. Pawiany natomiast większość czasu poświęcają potomstwu i iskają się nawzajem, przebywając w stadzie. Obrona lwiego terytorium należy do samców, jednak polowanie oraz opieka nad młodymi lwiątkami należy do samic. Male lewki baraszkując, uczą się walki. Lew jest silny, ale uwielbia odpoczywać i zwykle drzemie dwadzieścia godzin dziennie. Natomiast w porze godów, lwy parzą się dniami i nocami, co dwadzieścia pięć minut, bez jedzenia przez trzy, cztery dni. Szacuje się, że na każde szczenię, które przeżyło co najmniej rok, rodzice kopulowali trzy tysiące razy. Tereny te są także kolebką ludzkości. W pobliżu Kotla znajduje się wąwóz Old Way, miejsce jednego z najsłynniejszych znalezisk archeologicznych. W warstwach ścian wąwozu znaleziono szczątki ludzkie nawet sprzed dwóch milionów lat.  Dziś mieszka tu dumny lud Masajów. Na Serengeti Masajowie prowadzą koczownicze życie, wędrując ze swymi stadami bydła od pastwiska do pastwiska. Stare wierzenie Masajów głosi, że kiedyś niebo dało wyłącznie im wszystkie stada na ziemi. Do dzisiaj piją p0radawny napój walecznych Masajów: mleko swoich zwierząt, zmieszane z ich krwią. Dla Masajów1) wiek drapieżników jeszcze się nie skończył. Niedawno lamparty aż troje niemowląt z tej wioski i z sąsiednich.

Tagi: , , ,

O Serwisie

Copyright © 2010 - 2017 r, dziennikiafrykanskie.pl